Fryzury

Wszystko, co musisz wiedzieć o koloryzacji włosów

Koloryzacja włosów jest uważana za szybki i bezproblemowy proces, który każda kobieta może z łatwością wykonać w domu. W praktyce jest jednak troszkę inaczej. Przed nałożeniem szamponu lub farby koloryzującej, warto wiedzieć kilka rzeczy. Dzięki temu będziesz wiedziała jak pofarbować włosy samodzielnie lub też, jak zabieg ten powinien przebiegać w profesjonalnym salonie fryzjerskim. W artykule odpowiadamy na pytania:

Farbowanie włosów – od czego zacząć?

Farbowanie włosów u fryzjera to jedna z najpopularniejszych usług. Kiedy siedzi się na fotelu, to wszystko wydaje się proste i co więcej, każda kobieta jest przekonana, że z łatwością powtórzy to w domu. Tymczasem rzeczywistość pokazuje, że samodzielna koloryzacja włosów jest dosyć skomplikowanym procesem. Przede wszystkim, zanim zaczniesz, wykonaj próbę uczuleniową. W tym celu nałóż ciut farby na skórę w dole łokciowym, a więc w miejscu, gdzie skóra jest wrażliwa. Jeśli nie pojawi się tam reakcja uczuleniowa, to oznacza, że możesz działać na włosach.

Mimo tego, że koloryzacja włosów w domu to coś, czego próbowała niemalże każda kobieta, to nikt nie wykona całego procesu lepiej niż fryzjer. Podstawy koloryzacji we fryzjerstwie jasno wskazują zasady, według których powinno się dobierać kolor, trzymać go na włosach i spłukiwać. Warto również dodać, że profesjonalne farby fryzjerskie są bardziej napigmentowane, a tym samym trwalsze. Koloryzacja włosów w warunkach domowych może je obciążać i niszczyć, jeśli sięgniemy po niewłaściwe kosmetyki. Co więcej, na pierwsze farbowanie włosów dobrze wybrać się do fryzjera – dzięki temu zyskujemy pewność, że cały zabieg jest przeprowadzony prawidłowo i efekt będzie dokładnie taki, jaki sobie zakładamy. Prócz tego, unikniemy nieudanych eksperymentów. Profesjonalista przekaże też niezbędne informacje i detale o tym, jak farbować włosy. Koloryzacja pozwoli uzyskać upragniony efekt. Mało tego, siedząc na fotelu fryzjerskim, możesz obserwować, jak ekspert nakłada farbę – dzięki temu, proces bezproblemowo powtórzysz w domu.

koloryzacja włosów

Na jaki kolor pofarbować włosy?

Zanim zdecydujesz się na nowy kolor włosów, warto zasięgnąć profesjonalnej porady. Fryzjer oceni, czy Twój wymarzony efekt jest w ogóle możliwy do osiągnięcia. Nie zawsze jest to takie proste. Ponadto nie każdy kolor pasuje do Twojego typu urody. Musisz mieć też świadomość, że średnio co 6-8 tygodni zabieg należy powtarzać, gdyż kolor się po prostu wypłukuje. W przeciwnym razie na włosach będą widoczne odrosty.

Historia farbowania włosów

Dzisiaj farbowanie włosów jest standardowym zabiegiem. Koloryzacje włosów były wykonywane już w Starożytnym Egipcie. Wówczas sięgano po hennę, którą to po dziś dzień używa się do farbowania brwi. W starożytnym Rzymie kobiety sięgały po miksturę z krwi oślej lub cielęcej, wyciągi z dżdżownic lub też ołowiane grzebienie namaczane szybciej w winie i za pomocą takich metod pokrywały pierwsze siwe włosy. Co ważne, właśnie w Rzymie po raz pierwszy użyte zostały farby metaliczne do koloryzacji. Szybciej farby były sporządzane z mieszanki ziół, soli mineralnych, ołowiu lub miedzi. W 1867 rok zaprezentowano pierwszy rozjaśniacz włosów. Miało to miejsce w Paryżu. Z kolei w 1907 roku Eugene Schueller opatentował pierwszą farbę do bezpiecznego farbowania włosów na kolor blond. Kolejne lata przynosiły coraz lepsze produkty i tak jest po dziś dzień. Doskonale znane marki przedstawiają udoskonalone i dopracowane kosmetyki do farbowania udoskonalone. Dzisiaj każda kobieta może mieć taki kolor włosów, jaki tylko zapragnie.

Jak przygotować włosy do farbowania w domu?

Zanim zabierzesz się za farbowanie włosów, to odpowiednio je przygotuj do zabiegu. Dobrze na kilka dni przed nawilżać włosy. Przed samą koloryzacją nie myj włosów – dzięki temu unikniesz uszkodzeń. Na włosach utworzy się warstwa lipidowa, która chroni je przed składnikami farb. Mało tego, jeśli nie umyjesz włosów przed koloryzacją, to będą one w lepszej kondycji nawet po nałożeniu farby. Podczas samej koloryzacji trzymaj się czasu podanego przez producenta – nigdy nie trzymaj farby lub szamponu dłużej, czy też krócej. Koniecznie zapoznaj się z ulotką. Pamiętaj, że pieczenie skóry jest sygnałem, że powinnaś szybko zmyć kosmetyk, bo najprawdopodobniej jesteś na niego uczulona. W domu nie eksperymentuj z dekoloryzacją i radykalną zmianą koloru. Takie zabiegi są bezpieczne wyłącznie wówczas, gdy przeprowadza je fryzjer. Wykonywanie ich w zaciszu domowym może być nie tylko nieudane, ale również szkodliwe dla włosów. Mało tego, pamiętaj, że jeśli kolor nie wyjdzie odpowiednio, to zapewne wybierzesz się do fryzjera. Tym samym już po kilku dniach na nowo trzeba będzie powtórzyć proces farbowania, co przecież obciąży włosy.

Pielęgnacja włosów po koloryzacji

Mimo tego, że włosy po farbowaniu są lśniące i gładkie, to potrzebują one regularnej pielęgnacji. Dzięki temu nie tylko nie ulegną zniszczeniu, ale też dłużej będzie się można cieszyć efektem koloryzacji. Już po spłukaniu farby pamiętaj, by zamknąć łuski włosa. W tym celu zastosuj szampon i odżywkę o wysokim pH. Po farbowaniu warto sięgać po specjalne kosmetyki. Nie tylko ożywią one kolor, ale również nawilżą i wzmocnią włosy. Chronią one kolor przed szybkim wypłukiwaniem się i nadają odpowiedniej głębi. Warto sięgać po kosmetyki do włosów z filtrem UV, który chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Prócz odżywek na rynku dostępne są również maski z keratyną, które stosuje się co dwa lub trzy mycia. Co ważne, część produktów jest odpowiednia do określonych kolorów włosów. Innym przydatnym po farbowaniu kosmetykiem jest olejek na końcówki włosów, który zapobiega przesuszaniu.

  • Dlaczego po koloryzacji powinno się sięgać po specjalne kosmetyki do włosów?

Używając preparatów do pielęgnacji włosów farbowanych, sprawiamy, że kolor pozostaje żywy, nie wypłukuje się i jest trwalszy. Ponadto takie kosmetyki zawierają składniki pielęgnacyjne, wzmacniające i nawilżające. Dzięki nim włosy będą zdrowsze i jednocześnie będą lepiej wyglądały.

Jak dbać o włosy po farbowaniu?

  • Używaj kosmetyków do włosów farbowanych – chronią one kolor i pielęgnują włosy
  • Sięgaj po maseczkę z keratyną
  • Nie stosuj szamponów przeciwłupieżowych – wypłukują one kolor
  • Latem używaj kosmetyków do farbowanych włosów z filtrem UV
  • Jeśli kąpiesz się w morzu lub chodzisz na basen, to zmocz najpierw włosy zwykłą wodą z kranu.

Jak często farbować?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie „Jak często można farbować włosy?”. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale należy podkreślić, że każda koloryzacja to obciążenie dla włosów. Proces ten powinno się powtarzać dopiero wówczas, gdy po prostu zachodzi taka konieczność, czyli co kilka tygodni. Radykalne zmiany co dwa tygodnie pozostawiają swoje ślady i ciężko później przywrócić włosom odpowiednią kondycję. Tak naprawdę częstotliwość koloryzacji jest uzależniona od tego, jak szybko rosną włosy, o ile zmieniasz odcień i czy odrosty są bardzo widoczne. Profesjonaliści zaznaczają, że miesiąc jest optymalnym okresem, jaki warto odczekać do kolejnego farbowania. Mało tego, jeśli kondycja włosów po farbowaniu się pogorszyła, to dobrze jest na jakiś czas dać włosom odpocząć.

0
0