Paznockie

Kształty paznokci – jaki kształt paznokcia wybrać

Zadbane dłonie i paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Czy wiesz, że paznokcie w ciągu jednej doby rosną o około 0,1 mm? Co ciekawe, te u rąk rosną szybciej niż u stóp. Modelując kształt paznokci, możesz optycznie wydłużyć i wyszczuplić palce. Nie ma znaczenia to, jakiej długości masz paznokcie – możliwości, by nadać pożądany kształt swojej płytce, jest naprawdę mnóstwo. Wbrew pozorom zadanie to wcale nie jest trudne. Jakie są najpopularniejsze kształty paznokci? Który z nich wybrać? Jak uzyskać odpowiedni efekt? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Jak prawidłowo piłować paznokcie?

Uzyskanie pożądanego kształtu paznokci nie jest wcale trudne, jednak warto pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, nigdy nie należy używać nożyczek lub cążek, gdyż zastosowanie tych narzędzi może spowodować pęknięcie płytki lub też zbyt duże jej skrócenie. Wymarzone wymodelowanie możesz uzyskać, stosując dobrej jakości pilniki do paznokci. Jeśli posiadasz w swojej kolekcji pilniki metalowe, to natychmiast je odłóż. Akcesoria szklane, papierowe i szafirowe są delikatniejsze, gdyż nie powodują rozwarstwiania płytki i jej nie osłabiają. Wybierając pilnik, zwróć również uwagę na jego grubość – pamiętaj, że część z nich służy np. do zdejmowania hybrydy czy modelowania paznokci żelowych. Oznaczenie 240/180 będzie odpowiednie dla naturalnej płytki i sprawi, że nie uszkodzisz paznokci oraz bez najmniejszych problemów uzyskasz gładkie krawędzie.

Zanim zabierzesz się za piłowanie paznokci, zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać. Zwróć uwagę na to, aby kształt paznokcia był symetryczny i posiadał na każdym palcu tę samą długość. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jaki kształt paznokci wybrać, by optycznie wyszczuplić palce? Generalnie zwężające się ku górze formy sprawiają, że dłonie wydają się dłuższe. Przyjęło się również twierdzić, że im dłuższe paznokcie, tym palce wydają się szczuplejsze. Zapuszczenie odpowiedniej długości nie zawsze jest jednak możliwe. Pamiętaj jednak, że bez względu na to, jaką masz płytkę, możesz ją wymodelować i uzyskać odpowiedni efekt.

Jak wybrać odpowiedni kształt paznokci?

Każda kobieta ma swoje własne wyobrażenia dotyczące tego, jak powinny jej paznokcie wyglądać, jednak wybierając kształt płytki, warto zwrócić uwagę na kilka detali. Uzyskanie odpowiedniego efektu i optyczne wysmuklenie jest łatwiejsze, jeśli dopasujesz kształt paznokci do swoich dłoni. Oto wskazówki, na jakie elementy zwrócić uwagę, wybierając kształt paznokci:

Obłączek

Tuż przy skórce wokół paznokcia znajduje się jaśniejszy obszar – zwróć uwagę na to, jaki ma kształt. W miarę możliwości postaraj się, by paznokcie zostały spiłowane na podobną formę.

Rodzaj płytki

Wybierając kształt paznokcia, weź pod uwagę także rodzaj płytki. Warto zastosować się do poniższych wskazówek:

 • Krótka i szeroka płytka – piłuj paznokcie na kwadratowo i zaokrąglij krawędzie.
 • Długa płytka – zaokrąglij brzegi
 • Długa i wąska płytka – spiłuj końcówki spiczasto

Kształt palców

Jeśli marzysz o pięknych i smukłych dłoniach, to musisz kształt paznokci dopasować do swoich palców.

 • Długie i wąskie palce – kwadratowy kształt paznokcia
 • Krótkie palce – paznokcie ze spiłowanymi w szpic końcówkami
 • Szerokie palce – paznokcie z zaokrąglonymi końcówkami

Kształt paznokci

Jakie są najpopularniejsze kształty paznokci? Jak dobrać do nich kolor lakieru? Zerknij na poniższe wskazówki!

 1. Okrągły

Jest to jeden z najpopularniejszych kształtów, który sprawdzi się nawet w przypadku krótkich paznokci. Ładnie się prezentuje na dłoniach u każdej kobiety. Taki kształt nie będzie przeszkadzał w pracy, jest odporny na uszkodzenia, nie zadziera się i jest łatwy w pielęgnacji. Okrągły kształt płytki jest idealny, jeśli mamy łamliwe paznokcie. Do takich paznokci możesz dobrać dowolny kolor.

 1. Kwadratowy

Kwadratowy kształt paznokci nie u wszystkich kobiet się sprawdza. Posiadaczki krótkich palców powinny z niego zrezygnować. W przypadku smukłych dłoni i długich paznokci, kwadratowa płytka prezentuje się efektownie. Decydując się na takie spiłowanie, warto wziąć pod uwagę także to, że paznokcie będą narażone na zadarcia i mogą się łatwo złamać. Dlatego też przed nadaniem im takiego kształtu, warto utwardzić płytkę. Jeśli chodzi o dobór kolorów, to możesz zaszaleć i zdecydować się na coś, co po prostu Ci się podoba.

 1. Kwadratowy z zaokrąglonymi brzegami

Kwadraty z zaokrąglonymi brzegami optycznie wysmuklają, prezentują się delikatnie i są mniej narażone na złamania od typowych kwadratów. Tak spiłowane paznokcie wyglądają elegancko i możesz je pomalować na dowolny kolor.

 1. Owalny

Owalny kształt paznokcia pasuje większości kobiet. Wysmukla on dłonie, a przy tym pięknie się prezentuje. Na takich płytkach łatwo wykonać zdobienia. Owalne paznokcie sprawdzą się na długiej lub średniej płytce.

 1. Migdał

Paznokcie w kształcie migdała prezentują się niezwykle delikatnie i elegancko. Dzięki takiemu piłowaniu palce są optycznie wysmuklone. Jest to jeden z najczęściej wybieranych kształtów paznokci. Jeśli jesteś posiadaczką dużych dłoni o lekko kwadratowej budowie, to spiłowanie w migdał będzie idealne. Do takich paznokcie warto dobrać lakiery w ciemnych i wyrazistych kolorach.

 1. Spiczasty

Piłowanie paznokci w szpic optycznie wysmukla dłonie. Taki kształt jest delikatny i elegancki, ale może utrudniać wykonanie podstawowych czynności. Decydując się na niego, musimy liczyć się z tym, że paznokcie łatwo zniszczyć, dlatego też warto odpowiednio utwardzić płytkę. Jeśli zastosujesz różne połączenia kolorystyczne i zdobienia, to całość będzie jeszcze bardziej efektowna.

 1. Ballerina

Tzw. ballerina to coś pomiędzy kwadratowymi a migdałowymi paznokciami. Kształt sprawdzi się u posiadaczek długich paznokciach. Paznokcie tak spiłowane będą optycznie wysmuklać. Możesz dobrać do nich dowolny kolor lakieru.

Jak malować krótkie paznokcie?

Każda kobieta marzy o długich i smukłych paznokciach, które może dowolnie piłować i malować na taki kolor, na jaki właśnie ma ochotę. Nieraz jednak zapuszczenie dłuższej płytki nie jest możliwe. Istnieją jednak pewne triki, które optycznie wydłużą paznokcie. Jednym z najskuteczniejszych jest pozostawienie niepomalowanych brzegów paznokci lub wybranie połyskujących kolorów. Już teraz sprawdź, jaki efekt możesz uzyskać!

0
0