Fryzury

Encyklopedia koloryzacji włosów

Koloryzacja włosów to zmiana naturalnego lub wcześniej zmodyfikowanego koloru włosów przy użyciu odpowiednich środków chemicznych.

Już w starożytnym Egipcie malowanie włosów było popularne. Wówczas do koloryzacji używano henny. W starożytnym Rzymie sięgano z kolei po mieszkanki z krwi oślej lub cielęcej, które gotowano w oliwie. Popularne były również wyciągi z dżdżownic i pijawek. Inną techniką było moczenie w kwaśnym winie ołowianych grzebieni. Przez setki lat sposoby koloryzacji włosów przechodziły liczne modyfikacje. Dopiero w 1907 roku Francuz Eugene Scheller opatentował pierwszą, nieszkodliwą syntetyczną farbę do włosów.

Dzisiaj większość kobiet przynajmniej raz w życiu decyduje się na farbowanie włosów, a sporo robi to regularnie. W artykule znajdziesz porady o farbowaniu włosów oraz odpowiedzi na pytania:

Jak wybrać kolor włosów?

Decyzja dotycząca zmiany koloru włosów u niektórych kobiet jest spontaniczna, podczas gdy u innych jest to wynik długiego zastanawiania się. Niestety, nie każdy kolor jest odpowiedni do każdego typu urody. Tym samym może się okazać, że nasza wymarzona barwa totalnie nie będzie nam pasowała. Ważne jest to, by nie ulegać ogólnym trendom i temu, co obowiązuje w danym sezonie. Najmodniejszy kolor u jednych kobiet może wyglądać oszałamiająco, podczas gdy innym nie będzie pasował. Kluczowe jest określenie typu urody – czyli karnacji i koloru oczu. Jeśli chcemy być pewne, że wybrany kolor jest odpowiedni, to zawsze dobrze skonsultować to z ekspertem, czyli z fryzjerem, który zaproponuje najlepsze propozycje dla danego typu urody. Efekty koloryzacji mają poprawić nasz wizerunek, a nie na odwrót – właśnie dlatego decyzja powinna być poprzedzona poradami fryzjerskimi.

Obecnie techniki fryzjerskie bardzo się rozwinęły, podobnie jak kosmetyki. Dzięki temu zapewniają one ochronę, szybką regenerację, a poza tym można uzyskać dowolne kolory włosów. Nazwy takie jak ombre, sombre są już znane wszystkim, podczas gdy jeszcze jakiś czas temu były praktycznie nieznane.

Jak przygotować włosy do koloryzacji?

Do farbowania włosów należy się odpowiednio przygotować. Specjaliści doradzają nawilżanie i to, by przed koloryzacją – dzień, dwa dni przed – ich po prostu nie myć. Dlaczego jest to ważne? Otóż dzięki temu na włosach tworzy się tzw. warstwa lipidowa, chroniąca je przed potencjalnie szkodliwymi składnikami farb i sprawiająca, że farba będzie się lepiej trzymała. Poza tym pigment kosmetyku lepiej się wchłonie we włosy. Niemycie włosów przed farbowaniem sprawia również, że będą one po prostu w lepszej kondycji po koloryzacji. Dobrze jest odżywić włosy przed farbowaniem i po prostu je zregenerować. W przeciwnym przypadku koloryzacja dodatkowo je obciąży – zwłaszcza jeśli diametralnie zmieniamy kolor.

Co musisz wiedzieć o farbowaniu?

  • Koloryzacje włosów powinno się przeprowadzać u fryzjera – nikt nie dokona tego lepiej. Domowe eksperymenty nie zawsze są udane, a zwłaszcza te, dotyczące radykalnej zmiany koloru.
  • Fryzjer doradza nie tylko w sprawie koloru, ale i rodzaju farby. Weźmie on pod uwagę stan włosów.
  • Farby profesjonalne, a więc używane w salonach, są bardziej napigmentowane, a tym salon kolor dłużej się utrzyma. Poza tym nie niszczą one włosów.
  • Efekty koloryzacji utrzymują się określony czas. Włosy są narażone na czynniki zewnętrzne i kolor po prostu się wypłukuje.
  • Po farbowaniu należy stosować odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne.
  • Możemy zdecydować się na trwałą koloryzację włosów, dającą długotrwały efekt; na półtrwałą, która wytrzyma do 24 myć lub na zmywalną – kolor utrzyma się od 2 do 8 myć.

Farbowanie włosów a rozjaśnianie

Farbowanie to zmiana naturalnego lub wcześniej modyfikowanego koloru włosów za pomocą odpowiednich środków chemicznych, czyli najczęściej farb do włosów. Naturalne kolory włosów za pomocą farbowania można zmienić tylko o kilka odcieni.

Rozjaśnianie włosów umożliwia uzyskanie wyraźniejszego efektu niż w przypadku farb. Możliwa jest radykalna zmiana koloru (nawet z ciemnego na jasny). Kosmetyki do rozjaśniania są silniejsze w działaniu (mają inny skład).

Rodzaje koloryzacji włosów

  • Dekoloryzacja

Dekoloryzacja to skomplikowany proces, który lepiej wykonywać u fryzjera niż w domu. Jest to początkowy etap towarzyszący konkretnej, całkowitej zmianie koloru włosów. Dekoloryzację często stosuje się również jako wyjście z awaryjnej sytuacji, czyli np. jako odwrócenie poprzedniego farbowania. Zabieg polega na ściągnięciu pigmentu z włosów. Konkretne zmiany koloru składają się właśnie z dekoloryzacji i koloryzacji docelowej. Co ważne, nawet przy dekoloryzacji nie zawsze możliwa jest koloryzacja końcowa – wszystko zależy tu od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i jak duża ma być zmiana. Kolory włosów blond u brunetek są możliwe do uzyskania właśnie w wyniku dekoloryzacji. Jeśli marzy nam się przejście z ciemnych włosów do blondu, to niestety będziemy się musiały wykazać cierpliwością. Przeciwwskazaniem do dekoloryzacji są zniszczone, przesuszone lub łamliwe włosy, ale też trwała, wykonanie keratynowe i ciąża.

  • Koloryzacja globalna

Koloryzacja globalna to proces składający się z dekoloryzacji oraz z koloryzacji docelowej. Na wstępie zdejmuje się pigment z włosów, a więc przeprowadza się dekoloryzację. Drugim etapem jest koloryzacja przeprowadzana przy użyciu farb do włosów. Kolory mogą być tutaj dowolne, uzależnione od preferencji.

Koloryzacja globalna umożliwia diametralną zmianę wizerunku lub też zamaskowanie nieudanych eksperymentów. Jeśli wykonują ją profesjonalny fryzjer, to doradzi w kwestii kolorów, co jest niezwykle istotne. Podobnie sprawa wygląda z osłabionymi lub łamiącymi się włosami – zanim zostanie położona nowa farba, warto skonsultować się z ekspertem.

  • Ombre i sombre

Ombre i sombre to rodzaje koloryzacji, które szybko stały się bardzo popularne i tak jest po dziś dzień. Ombre polega na rozjaśnieniu końców włosów o kilka tonów z pozostawieniem ciemniejszych włosów na górze. Przejście kolorów jest widoczne i daje ładny efekt. W zależności od preferencji można wybierać różne kolory – najczęściej wybierany jest brąz z jasnymi blondami. Ombre bardzo dobrze prezentuje się u brunetek, które mają fryzurę swobodną, również cieniowaną. Ciężkie cięcia i grzywka sprawiają, że wychodzi nieudane ombre – dlatego też ta koloryzacja nie jest polecana przy takich fryzurach. Obecnie możemy zakupić farby do ombre umożliwiające samodzielne wykonanie tego typu koloryzacji. Warto jednak podkreślić, że proces jest dosyć skomplikowany i jeżeli chcemy mieć pewność, że wszystko wyjdzie jak należy, to lepiej skorzystać z usług fryzjera. Sombre z kolei to łagodniejsza wersja ombre. Polega ona na pozostawieniu włosów przy nasadzie w naturalnym kolorze i na delikatnym rozjaśnianiu końcówek. Samo przejście prezentuje się naturalnie.

  • Koloryzacja naturalna

Może ciężko w to uwierzyć, ale koloryzacja włosów może być też niezwykle łagodna. Wystarczy zastosować farby z serii naturalnej, które posiadają w składzie aż 92% składników naturalnych, zaś nie zawierają silikonów, sztucznych zapachów, PGE-ów i olejów mineralnych. Taka metoda jest idealna dla tych kobiet, które mają przesuszone włosy i nie przepadają za chemicznymi dodatkami w farbach. Koloryzacja naturalna pokrywa siwe włosy, ale sprawdza się też przy rozjaśnianiu.

  • Koloryzacja złota

Koloryzacja złota, czyli klasyczna może dotyczyć farbowania samych odrostów lub farbowania całości włosów. Farby do koloryzacji kryją siwe włosy oraz utrzymują kolor przez długi czas. Ta metoda koloryzacji włosów delikatnie ustąpiła miejsca klasycznemu baleyage.

Jak wiadomo baleyage polegał na wyrazistym rozjaśnianiu części pasemek włosów. Takie wyraziste jasne refleksy na naturalnych włosach sprawiają, że fryzura wygląda niczym po długich wakacjach, w trakcie których wiecznie świeciło słońce. Na baleyage poświęca się dużo czasu, ale jeśli jest profesjonalnie wykonany, to zachwyca. Fryzura zyskuje blask. Flambayage to z kolei delikatniejsza wersja baleyage, która pozwala uzyskać naturalniejszy efekt.

  • Koloryzacja blond

Różnego rodzaju koloryzacje blond od dawna cieszą się ogromną popularnością. Chyba każda kobieta w pewnym momencie wpada na pomysł, by przefarbować się na blond. Dzisiejsze techniki fryzjerskie i rodzaje koloryzacji umożliwiają uzyskanie dowolnych odcieni blond – zmiany wcale nie muszą być radykalne. Jeśli mamy do czynienia z całkowitą zmianą wizerunku, a więc z przejścia z ciemnych włosów na jasne, można na wstępie zastosować coś łagodniejszego. Brąz włosy z refleksami pozwolą sprawdzić, czy nowy kolor jest tym, czego się szuka. Oczywiście w przypadku diametralnej zmiany, należy najpierw przeprowadzić dekoloryzację, a dopiero później zacząć uzyskiwać wymarzony kolor. Tego typu zabiegi powinny być przeprowadzane u fryzjera i zmiana nie jest możliwa podczas jednej wizyty. Cały proces przeważnie zajmuje trochę czasu.

  • Babylights

Babylights to delikatne rozjaśnienie włosów prezentujące się naturalnie. Takie dyskretne refleksy na włosach blond przypominają rozświetlenie promieniami słońca. Można je również wykonać na ciemniejszych kosmykach, jednakże ważny jest odpowiedni wybór farby. Babylights zapewnia delikatny efekt, zatem kolor refleksów nie powinien się za bardzo wyróżniać na tle całej fryzury.

  • Ronze

Tajemniczo brzmiąca nazwa ronze to rodzaj koloryzacji polegający na umiejętnym połączeniu brązu u nasady i rudości na końcach. Jest to rozwiązanie wprost stworzone dla kobiet, które mają włosy w kolorze rudym, a więc dużo czerwonego pigmentu. Po koloryzacji ronze fryzura zyskuje optycznie na objętości. Każda kobieta uwielbiająca rude włosy i wszystkie odcienie w tym kolorze będzie zachwycona ronze.

  • Bronze

Koloryzacja bronze to nic innego jak połączenie brązu przy nasadzie i blondu na końcach. Sama metamorfoza jest delikatna. Przejście między kolorami może być delikatne lub kontrastowe – wszystko tu zależy od upodobań i tego, jak bardzo klienta na fotelu fryzjerskim chce zaszaleć z fryzurą. Bronze docenią wszystkie kobiety, które nie chcą co trzy tygodnie chodzić do fryzjera na odnawianie koloru. Stylista może bowiem dobrać kolor w taki sposób, aby nie trzeba było się martwić odrostami przez dłuższy czas.

  • Splashlight

Splashlight nadaje włosom niemalże filmowego efektu. Koloryzacja tego typu polega na rozjaśnieniu środkowej części włosów. U nasady i na końcówkach włosy pozostają w tym samym kolorze – na ogół ciemnym. Samo przejście jest bardzo delikatne. Farbowanie splashlight zachwyci każdą kobietę, która pragnie jedynie delikatnej odmiany, a nie radykalnej. Rozświetlenie włosów dodaje fryzurze blasku.

  • Refleksy na włosach

Jedną z metod delikatnej koloryzacją są refleksy. Włosy prezentują się naturalnie, kolor jest ożywiony, a fryzura wyrazista. Wybranie kilku pasm we włosach i rozjaśnienie ich sprawia, że całość jest delikatna, a zarazem subtelna. Mało tego, dodaje to fryzurze trójwymiarowości i objętości. Same refleksy powinny być jaśniejsze od naturalnego koloru o odcień lub dwa. Metoda ta jest bardzo popularne u posiadaczek blond włosów lub lekkiego brązu. Warto jednak zaznaczyć, że także kobiety, które mają ciemne włosy, mogą uzyskać ciekawy efekt. Kolor refleksów powinien być dobierany przy naturalnym świetle i przez osobę, która jest stylistą fryzur. Samodzielne próby robienia pasemek mogą się zakończyć kiepsko. Fryzjerze na ogół nie doradzają radykalnych kontrastów, a delikatne pasemka, które ładnie się prezentują i umożliwiają uzyskanie stylowego efektu.

Refleksy na włosach ciemnych to idealny sposób na ożywienie ciemnego koloru. Fryzura zyskuje głębię i prezentuje się nowocześnie, efekt końcowy jest naturalny, a refleksy pasują do bazowego odcienia włosów. Styliści fryzur szatynkom polegają refleksy w kolorze miodowym, które ożywiają i idealnie pasują do ciemnego odcienia. Brunetkom z kolei polecane są pasemka w odcieniach czekolady. Sprytnym trikiem są refleksy, które zaczynają się na 2/3 długości włosów. Dzięki temu odrost nie będzie widoczny, a tym samym nie trzeba będzie co chwilę farbować włosów.

  • Refleksy na blond włosach

Pasemka to opcja, która rozjaśni blond włosy. Refleksy sprawiają, że fryzura zostaje ożywiona, a przy tym wygląda naturalnie. Mało tego, zabieg ten umożliwia rozjaśnienie włosów o 1-2 tony, a nie obciąża ich tak, jak standardowe farbowanie. Zabieg nadaje włosom lekkości.

Blond refleksy są też dobrym rozwiązaniem dla każdej kobiety, która chce sprawdzić, jak będzie się czuła w danym kolorze. Co ważne – nie obciążają one włosów tak jak standardowa dekoloryzacja i farbowanie. Poza tym są na czasie i odejmują lat. Doświadczony fryzjer jest w stanie zaproponować różne rozwiązania, jeśli chodzi o refleksy. Bardzo często wybieranym kolorem jest strawberry blonde, a więc pasemka w odcieniu truskawki. Ta nieoczywista barwa nadaje włosom miedzianą poświatę i sprawia, że mają one ciepły kolor.

  • Tonowanie włosów

Tonowanie, czyli zacienianie włosów przeprowadza się za pomocą półtrwałych farb, gdyż nie obciążają one włosów tak bardzo, jak standardowe. Inną opcją są specjalistyczne produkty do tonowania włosów, zawierające witaminy i substancje odżywcze. Tonowanie włosów rozjaśnionych umożliwia eksperymentowanie z odcieniami. Co więcej, fryzura nabiera blasku, a włosy nie wymagają intensywnej regeneracji. Koloryzacje blond warto przeprowadzać, wykorzystując właśnie proces tonowania. Co ważne – tonowanie włosów jest polecane każdemu.

Różnice między farbowaniem włosów a tonowaniem

– tonowanie umożliwia szybkie eksperymentowanie z kolorem

– przy tonowaniu nie widać odrostu czy też przejścia między naturalnym kolorem a linią tonowania

– barwniki zawarte w preparatach do tonowanie nie wpływają negatywnie na kondycje włosów (nie zawierają nadtlenku wodoru i amoniaku)

– przy tonowaniu możliwe jest uzyskanie koloru pełnego blasku

– przy tonowaniu kolory włosów wytrzymują do kilku myć

– tonowanie jest odpowiednie, jeśli nie wiesz, czy wybrać ciepły odcień blondu, czy chłodny – zabieg umożliwia przechodzenie między odcieniami.

  • Kolorowe włosy

Tęczowe włosy (holograficzne) już jakiś czas temu zyskały ogromną popularność. Warto podkreślić, że efekt ten jest możliwy do osiągnięcia na jasnych włosach – w przypadku ciemnych należy najpierw przeprowadzić dekoloryzację. Podczas samego zabiegu miesza się różne kolory, w zależności od preferencji klientek. Efekty tej szalonej stylizacji można najczęściej podziwiać latem.

  • Dwa kolory na krótkich włosach

Dwa kolory na krótkich włosach to koloryzacja, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W zasadzie można eksperymentować z dowolnymi odcieniami – wszystko zależy od preferencji klientek. Kiedyś głównie odważne panie decydowały się na farbowanie włosów na dwa kolory. Dzisiaj jest to modna propozycja dla każdego. Fryzura zyskuje na objętości, prezentuje się nowocześnie i dzięki niej zyskuje się oryginalny wizerunek.

  • Farbowanie włosów męskich

Farbowane włosy męskie są obecnie często widywane zarówno u tych panów, którzy śledzą trendy i lubią zaszaleć i zaskoczyć oryginalnym wizerunkiem, jak i u tych, którzy po prostu chcą zamaskować siwiznę. Sam proces nie różni się prawie niczym od standardowego farbowania u kobiet. Część mężczyzn wybiera modne kolory, które nieraz są bardzo odważne. Dotyczy to zwłaszcza młodszych panów. Nieco starsi starają się ukryć pierwsze siwe włosy – do tego celu stosuje się farby o bardzo zbliżonej barwie do ich naturalnego koloru. Można również zdecydować się na szampony koloryzujące, które są mniej trwałe niż farby. Rozwiązanie to jest odpowiednie dla wszystkich mężczyzn chcących odrobinę poeksperymentować ze swoim wyglądem. By przykryć ślady siwizny, można również sięgnąć po odsiwiacze, które działają delikatnie, ale skutecznie, dzięki czemu nie osłabiają kondycji włosów. Należy jednak podkreślić, że działanie preparatu jest oczywiście czasowe – co jakiś czas trzeba je powtarzać.

Pielęgnacja włosów po farbowaniu

Niech nie zwiedzie Cię to, że włosy tuż po farbowaniu są lśniące i gładkie. Po takim zabiegu zawsze potrzebują one pielęgnacji i regeneracji, która nie tylko pozwoli je utrzymać w odpowiedniej kondycji, ale również sprawi, że nowy kolor dłużej utrzyma się na włosach. Już po pierwszym spłukaniu farby, należy zastosować specjalny szampon i odżywkę o wysokim pH. Po samym farbowaniu należy z kolei sięgać po odpowiednie kosmetyki, które nawilżają, wzmacniają, a jednocześnie ożywiają kolor. Dzięki temu nie wypłukuje on się tak szybko, a po prostu nabiera głębi. Jeśli farbujesz włosy latem, to nie zapomnij o tym, by stosować odżywki z filtrem UV, które chronią przed działaniem słońca. Raz w tygodniu warto używać masek z keratyną. Innym przydatnym po farbowaniu kosmetykiem jest olejek na końcówki włosów. Zapobiega on przesuszaniu i sprawia, że fryzura wygląda oszałamiająco. Wybierając w sklepie odpowiednie kosmetyki do włosów farbowanych, niezbędne jest zwrócenie uwagi na to, do jakiego koloru poszczególne produkty są przeznaczone. Szampony do włosów farbowanych na blond mają inne właściwości od kosmetyków dedykowanych włosom ciemnym.

Kosmetyki do włosów farbowanych – czy warto?

Dobre kosmetyki do włosów farbowanych sprawiają, że kolor pozostaje żywy, jest trwalszy i nie wypłukuje się. Mało tego pielęgnują one włosy i je regenerują, sprawiając, że fryzura znacznie lepiej wygląda.

Jak często farbować włosy?

Często zastanawiamy się, jak często można farbować włosy. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale fryzjerzy podkreślają, że koloryzacja stanowi obciążenie dla włosów. Tym samym warto chwilę odczekać – oczywiście częstotliwość jest uzależniona od tego, jak szybko rosną włosy i jak bardzo odrosty są widoczne. Nie należy jednak przesadzać z tym, jak często stosujemy farby do włosów. Warto sobie uświadomić, że włosy po farbowaniu są osłabione i niezbędna jest odpowiednia regeneracja. Właśnie dlatego warto raz na jakiś czas dać włosom odpocząć.

Jak dbać o włosy po farbowaniu?

  • Używaj kosmetyków do włosów farbowanych do odpowiedniego koloru,
  • Sięgaj po maseczkę z keratyną i po olejek na wysuszone końcówki,
  • Nie stosuj szamponów przeciwłupieżowych, gdyż wypłukują one kolor,
  • Latem używaj szamponów i odżywek do farbowanych włosów z filtrem UV.
0
0