Do czego służy primer i jak go stosować?

Paznokcie
Paznokcie żelowe, akrylowe i hybrydowe cieszą się ogromną popularnością. Tego rodzaju manicure pozwala zaoszczędzić masę czasu, jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, a przy tym gwarantuje piękny efekt, który będzie się utrzymywał nawet przez okres około trzech tygodni. Decydując się na takie rozwiązanie, odchodzi nam konieczność codziennego malowania paznokci zwykłym lakierem. Do wykonania odpornego manicure, który zapewni ładny wygląd płytkom, niezbędnych jest kilka profesjonalnych preparatów, z czego jednym z najważniejszych jest primer.

Spis treści: W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz niezbędne wskazówki i triki, które pozwolą Ci wykonać piękny i wytrzymały manicure. Pamiętaj, że to właśnie primer gwarantuje trwałość!

Co to jest primer do paznokci?

Primer do paznokci to jeden z obowiązkowych i zarazem najważniejszych preparatów, który wykorzystuje się do robienia manicure żelowego, akrylowego i hybrydowego. Jego głównym zadaniem jest odtłuszczenie płytki i przygotowanie jej do nałożenia wybranej stylizacji. Primer ma wpływ na trwałość, gdyż zmienia PH i zwiększa przyczepność kolejnej warstwy manicure. Jeśli określony efekt nie utrzymuje się na płytce, a lakier odpryskuje, mimo tego, że manicure został wykonany prawidłowo, to znak, że należy sięgnąć po primer. Preparat zapobiega powstawaniu zapowietrzeń, które to właśnie powodują, że stylizacja nie utrzymuje się na płytce. Należy podkreślić, że każda osoba, która ma problemy z płytką, powinna stosować primer.

Rodzaje primerów do paznokci

Mimo tego, że większość kobiet słyszała o primerze i wie, że powinno się go stosować, to jednak tylko część zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją dwa rodzajów tego preparatu – primer kwasowy i bezkwasowy. Każdy z nich charakteryzuje się określonymi właściwościami i różni się od siebie składem. W zależności od stanu płytki i rodzaju manicure należy sięgnąć po jeden z preparatów.

Primer kwasowy

Primer kwasowy to preparat o silnym działaniu i intensywnym zapachu. Zawiera on w składzie kwas metakrylowy. Środek ten może podrażniać układ oddechowy, dlatego też powinien być stosowany w pomieszczeniu odpowiednio wentylowanym. Po zastosowaniu primera kwasowego płytka jest odkwaszona i wysuszona, co zwiększa przyczepność kolejnych warstw manicure. Dzięki preparatowi paznokcie zostają idealnie przygotowane do manicure. Środek ten sprawdzi się nawet wówczas, gdy płytka paznokcia jest problematyczna. Kwas zapewnia silne działanie primera, ale jednocześnie w przypadku podrażnionych skórek, może spowodować pieczenie. Preparat będzie idealny do manicure akrylowego i tytanowego, które zaliczają się do tzw. metod suchych. Primer kwasowy po aplikacji odparowuje, przygotowując płytkę do manicure. W skrócie:
 • Silne działanie
 • Intensywny zapach
 • Do problematycznych płytek
 • Może powodować pieczenie, jeśli skórki są podrażnione
 • Idealny do manicure akrylowego i tytanowego

Primer bezkwasowy

Primer bezkwasowy charakteryzuje się delikatniejszym i bezpieczniejszym działaniem niż primer kwasowy. Preparat zawiera octan etylu, który jest znacznie łagodniejszy niż kwas metakrylowy. Stąd też delikatniejszy zapach. Primer bezkwasowy jest uniwersalny. Mimo tego, że jest on łagodniejszy niż kwasowy, to również jest skuteczny. Jego działanie, podobnie jak preparatu kwasowego, polega na zwiększeniu przyczepności kolejnych warstw manicure, dzięki czemu cała stylizacja jest trwała i dłużej się utrzymuje. Środek sprawdza się w przypadku mniej problematycznych płytek. Nie powoduje podrażnień i uczucia pieczenia. Preparat jest idealny do tzw. lepkich metod, a więc do manicure hybrydowego i żelowego. Primer bezkwasowy po aplikacji nie odparowuje, czyli pozostawia na płytce lepką warstwę i połysk. Jego działania można porównać do taśmy dwustronnej – preparat jest naklejony do naturalnej płytki, ale też do kolejnej warstwy manicure. Podsumowując:
 • Uniwersalny preparat
 • Łagodne działanie, nie podrażnia
 • Do bezproblemowych płytek
 • Idealny do manicure hybrydowego i żelowego

Stosowanie primera – wskazówki

 • Primer dobiera się do rodzaju manicure, ale też do stanu płytek paznokci
 • Butelka z primerem musi być zakręcana natychmiast po nabraniu preparatu na pędzelek (żeby primer nie utracił właściwości)
 • Primer stosuje się tylko na naturalnej płytce (także przy uzupełnianiu żelu)
 • Primera nie przemywa się cleanerem
 • Primera nie utwardza się za pomocą lampy

Jak stosować primer do paznokci?

Główną funkcją primera jest zwiększenie przyczepności płytki przed nałożeniem kolejnych warstw manicure. Dzięki temu manicure będzie trwały. Środek jest szczególnie polecany wszystkim kobietom o problematycznych paznokciach, u których samo zmatowienie płytki oraz przemycie cleanerem nie zapewnia trwałości manicure. Należy jednak podkreślić, że odpowiedniego zastosowany primer nie uszkodzi naturalnej płytki, dlatego też tak ważne jest poprawne nałożenie preparatu. Jak prawidłowo nakładać primer na paznokcie?
 • Przygotuj płytkę paznokcia do wybranego manicure. W tym celu należy zmatowić płytkę i usunąć pył.
 • Przetrzyj płytkę cleanerem do paznokci.
 • Nałóż primer na płytkę, omijając skórki – aplikacja jest uzależniona od stosowanego preparatu:
 • Primer kwasowy aplikuje się w minimalnej ilości, punktowo – przeważnie nakłada się jedną kroplę na środek płytki paznokcia. Kropla rozprowadza się na płytce, a następnie wyparowuje.
 • Primer bezkwasowy aplikuje się jak standardowy lakier do paznokci. Cienką warstwę rozprowadza się na płytce, a następnie czeka się około minuty do jej wyschnięcia. Pamiętaj, że primer bezkwasowy nie wyparuje – pozostawia on delikatną i lepką warstwę na płytce oraz połysk.
 • Przejdź do dalszego etapu wykonywania manicure, a więc nałóż bazę wybranej stylizacji i wykonaj wszystkie kolejne, standardowe kroki.