Krzywa C to najistotniejszy element paznokci żelowych lub akrylowych. Jej wykonanie jest niezbędne, zwłaszcza jeśli płytka jest łamliwa i łatwo ją uszkodzić. Jeśli masz to szczęście, że posiadasz długą i mocną płytkę, to krzywa C nie jest wymogiem niezbędnym, a co więcej tworzenie na nich na siłę krzywej C może się skończyć niezadowalającym, sztucznym efektem. W przypadku krótszych płytek, zwłaszcza słabych i łamliwych, warto zadać sobie odrobinę trudu i zbudować krzywą C. To właśnie ona tworzy na płytce podporę dla nakładanego materiału, czyli żelu czy akrylu. Dzięki temu manicure będzie trwalszy i bardziej odporny na złamania.
Spis treści:
Spis treści:
- Krzywa C na paznokciach – co to jest?
- Dlaczego warto budować krzywą C na paznokciach?
- Jak znaleźć miejsce na budowę krzywej C?
- Jak zrobić krzywą C krok po kroku?
Krzywa C na paznokciach – co to jest?
Krzywa C na paznokciach to określenie, które doskonale zna każda profesjonalna manicurzystka. Wbrew pozorom, nie jest to wcale idealny łuk na płytce, który sięga od skórki do wolnego brzegu paznokcia. Krzywa C jest widoczna, jeśli patrzymy na paznokieć od przodu. Ważnym elementem krzywej C jest linia stresu, czyli punkt największego naprężenia paznokcia. Znajduje się on w okolicach 1/3 paznokcia. W tym miejscu paznokieć intensywnie pracuje. Właśnie to miejsce ma duże znaczenie dla trwałości manicure. Żeby zlokalizować linię stresu, wystarczy naciskać paznokieć na twarde podłoże – wówczas też na paznokciu pojawi się biała plamka, która jest linią stresu. Właśnie w tym miejscu nakłada się większą ilość masy w taki sposób, by stworzyć apeks, czyli najwyższy punkt łuku krzywej C. Sama krzywa C dzieli się na krzywą wewnętrzną i zewnętrzną. Krzywą zewnętrzną piłujemy, zaś krzywą wewnętrzną tworzy masa nakładana na szablon. Generalnie obydwie krzywe powinny być równoległe – tylko wówczas paznokieć będzie odporny na pęknięcia. Im większe jest wygięcie krzywych wewnętrznych i zewnętrznych, tym większa odporność na złamania. Wbrew pozorom, wykonanie krzywej C nie jest wcale tak trudne, zwłaszcza jeśli nabierze się odrobiny wprawy.Dlaczego warto budować krzywą C na paznokciach?
Generalna zasada mówi, że posiadając długie i wytrzymałe paznokcie, nie trzeba budować krzywej C. Mało tego, w takich przypadkach szczególnie ważny jest umiar – krzywa C wykonana na siłę będzie wyglądać nieestetycznie i po prostu brzydko. W każdym pozostałym przypadku krzywą C warto budować. Każda manicurzystka wie, że krzywa C zapobiega uszkodzeniom płytki. Chroni ona płytki przed złamaniami i pęknięciami. Mało tego, jeśli jest odpowiednio wykonana, to pomaga w utrzymaniu akrylu, ale jest przydatna również przy manicure hybrydowym. Ostateczną decyzję co do tego, czy warto zbudować krzywą C, warto pozostawić kosmetyczce, jeśli oczywiście posiada ona odpowiednie doświadczenie. Żeby krzywa C ładnie się prezentowała, to należy zastosować odpowiednią ilość poszczególnych preparatów, a więc bazy budującej, żelu budującego lub akrylożelu. Koniecznie jest także umiejętne rozprowadzenie preparatu. Budując krzywą C, w punkcie stresu zawsze należy zastosować większą ilość preparatu. Dzięki temu lakier nie będzie odpryskiwał na bokach paznokcia.Jak znaleźć miejsce na budowę krzywej C?
Odnalezienie miejsca, gdzie należałoby zbudować krzywą C, jest uzależnione od kształtu paznokcia. W przypadku wypukłych, krzywą C wystarczy lekko zaznaczyć. Można również w ogóle zrezygnować z jej tworzenia – w przeciwnym wypadku możliwe jest rozwarstwianie manicure. Szukając miejsca, w którym tworzy się linię C, warto zastosować następującą taktykę: Na początku należy „podzielić” paznokieć na trzy części:- Pierwsza część – obszar od skórek, czyli obszar wzrostu krzywej.
- Druga część – najwyższy punkt przedłużanego paznokcia, na którym znajduje się krzywa C z tak zwanym punktem stresu, czyli apeks.
- Trzecia część – część schodząca przy końcach paznokcia – miejsce, w której niweluje się (gubi) grubość paznokcia.
Jak zrobić krzywą C krok po kroku?
Krok 1 Przygotowanie płytki:- Odsuń delikatnie skórki, używając do tego celu drewnianego patyczka. Te, których nie da się odsunąć, należy nawilżyć i wyciąć profesjonalnym narzędziem.
- Nadaj paznokciom odpowiedni kształt przy użyciu pilnika.
- Przejdź do zmatowienia płytki paznokcia.
- Oczyść paznokcie z pyłu za pomocą bezpyłowego wacika, nasączonego cleanerem.
- Po aplikacji primera poczekaj, aż preparat wyparuje (primer kwasowy) lub wyschnie (primer bezkwasowy).
- Zwróć uwagę, by baza była cienka
- Po nałożeniu jej na płytkę, utwardź w lampie UV lub LED
- Wytnij dokładnie szablon – zroluj go tak, by przypominał tunel
- Szablon musi dokładnie przylegać
- Po nałożeniu bazy należy ją wymodelować, by była odpowiednio cienka
- Warstwy tej nie utwardzaj w lampie
- Zaaplikuj warstwę budującą (malutką kulkę) na środek paznokcia i rozprowadź (na boki i na wolny brzeg) tak, by uzyskać odpowiedni kształt
- Wymodeluj warstwę
- Zdejmij szablon
- Włóż palce pod lampę